Вот и настал для всех нас долгожданный праздник   Первое  сентября.  Бодрые ,  веселые,  окрепшие и выросшие наши дорогие дети  с букетами цветов собрались  в лицей. Грандиозный праздник открылся приветственным выступлением много уважаемого директора лицея Хамзина  Шауката  Анваровича.  Он пожелал всем ученикам  старания и усердия в их нелегком труде. Представитель  районной администрации  Закирзянов  Расих  Рахимзянович   поздравил  детей , учителей и гостей с праздником и выразил пожелания здоровья, успехов в учебе. Служитель  Шеморданской мечети Саид  хезрет благословил начало учебного года. Глава Шеморданского  сельского  поселения  Гараев  Айдар  Наилевич наградил  передовых учащихся подарками и грамотами.

Весь праздник прошел под  веселые  звуки  школьной музыки.  Здесь  был   вальс, и стихи , и песни. Учащиеся  получили  большой  заряд  бодрости.

7 сентября заведующая Шеморданской сельской библиотеки Глебова Любовь Евгеньевна пригласила учащихся 6 г класса  с классным руководителем Садыйковой Л.Р. на библиотечный урок, посвященной  110 – летию со дня рождения Сергея Ивановича Ожегова, создателя «Толкового словаря русского языка». Тема «Словарь –это вселенная в алфавитном порядке».

Учительница технологии  Шеморданского лицея  Батыршина Лейля Нургалиевна в 2010 году участвовала на Всероссийских конкурсах:

1.     " Фестиваль педагогических идей".   Награждена  дипломом за разработку урока «Приготовление  бутербродов».

2.      Фестиваль педагогических идей «Портфолио».  Награждена ученица 10 б класса  Владимирова Аделина дипломом за исследовательскую работу  «Влияние музыки на человека».

3.      За педагогические инновации награждена дипломом  II степени ( авторская программа кружка «Искусство национальной кухни».

Поздравляем с достигнутыми результатами и желаем дальнейшего успеха!!!

Шигърият илендә.

Мин- шигырь илендә

Гел шигырь телемдә.

Шигърият илендә

Яшәргә телим дә.

Сентябрьнең кояшлы иртәсендэ мөлаем тыйнак бер  ханымны китапханәче Альфира Ахатовна  лицеебызга кунакка дәште. .Ул- Чаллы дәуләт педагогика институты профессоры, дәреслек, методик кулланмалар авторы, шагыйрә Рәзинә Мөхиярова.Залга кунак килеп керу белән ниндидер сихри тынлык урнашты, нур иңгән сыман тоелды. Тыныч матур тавышны ишетугэ, залда утыручы һәр кеше, узе дә сизмичә, шигырь иленә кереп китте.Рәзинә ханымның жылылык белэн төрелгэн,фәлсәфи,халкыбызга хас ихласлык, тапкырлык белэн иҗат ителгән шигырьләрен тыңлыйбыз.Әни, туган як, тормыш, табигать, замана, мәхәббәт темалары бер кешене дә битараф калдырмый. Куңелдә төрле сораулар туа. Җавапларны да Р.Мөхиярова төгэәл итеп бирә.Аның һәр шигыре узе бер дөнья, шуңадыр аларга куп кенә композиторлар көй язганнар. Һәрберебезгә таныш булган «Хатын-кызның яшен сорамыйлар», «Сабырлык бир, Ходай», «Нәрсә булды миңа?» җырларын яратып тыңлыйбыз. Шәмәрдән Рәзинә ханымны битараф калдырмаган.Ул бистәбезгә багышлап шигырь иҗат иткән. Киләчәктә без бу юлларны җыр буларак ишетербез дип өметләнеп калабыз. Шигъри тәлгәшләргә төрелгән очрашу ахырына да якынлашты.Ул матур теләк, чәчәк гөлләмәләре белән тәмамланды.

Һәр кешегә матур тормыш телим,

Дөньялыкка шуңа килгәнбез.

Бары сөю, татулыклар белән

Җир йөзендә көчле икәнбез.

Кузләремне ачып җибәругә,

Илгәөнгә телим иминлек.

(Р. Мөхияр)

Матур, эчтәлекле, куңелләргә кереп кала торган очрашуны оештырган лицеебыз китапханәчесе Альфира Ахатовнага рәхмәтебезне белдерәбез. Иҗат туфрагына төшкэн орлыкларга шытып чыгу очен зур этәргеч булган очрашу сәгатьләренең кабатлануын көтеп калабыз.

Шәмәрдән   ( Рәзинә Мөхиярова)

Сабаларның горурлыгы-

Бик зур авыл Шәмәрдән.

Авыллар бетә барганда,

Ул тагын да яшәргән.

Шәмәрдән, һай, Шәмәрдән!

Киләм эле шәһәрдән.

Урманнарны гузәллеге

Куркәм итэ шәһәрдән.

Шәмәрдәннең саф һавасын

Сулап туя алмассың.

Шәмәрдәнне кургәннән соң

Хәтердән җуя алмассың.

Шәмәрдәннең кешеләре

Ачык йөзле, сөйкемле

Кызлар- кояш, егетләре

Куктәге ай шикелле.

29.09.2010ел.       Яңалыкларны хәбәр итә Шәмәрдән лицее тарих укытучысы Галиуллина Энҗе Илфатовна .